Zabudované navigace GPS vypadají na pohled lépe, řidiči však dávají přednost přenosným modelům

Navigace GPS je pojem, který zná snad úplně každý řidič. S tímto šikovným pomocníkem jezdíme nejen do zahraničí, ale často jej využíváme i v rámci jízdy po naší republice. Mnoho lidí se netají tím, že si díky navigaci během jízdy připadají klidnější, protože vědí, že se mají na koho spolehnout a nejsou tak v rámci trasy odkázáni jen sami na sebe.

 

Přední automobilky sází na zabudované navigace GPS

Vzhledem k tomu, kolik lidí i v dnešní době aktivně využívá pomoci navigace GPS během svých cest, snaží se automobilky svým zákazníkům v rámci nadstandardní výbavy nabízet zabudované navigace. Tato šikovná věcička bohužel není součástí standardní výbavy, takže jak už možná tušíte, pokud budete chtít do nového auta zabudovat navigaci GPS, docela si za to připlatíte.

Co si budeme povídat – pokud je součástí palubní desky již zabudovaná navigace GPS, vypadá to na pohled lépe. Kdo si potrpí na uceleném interiéru svého automobilu, ten nám dá jistě za pravdu, že takový pohled je daleko příjemnější, nežli když musíte mít přenosnou GPS navigaci připevněnou na skle nebo položenou na palubní desce. Zabudované navigace GPS také bývají zpravidla větší, takže nabízí pohodlnější ovládání. Nevýhodou je ale cena. Výrobci se totiž neostýchají říci si za tuto službu nad rámec standardní výbavy klidně i několik desítek tisíc korun – cena se samozřejmě odvíjí od značky i konkrétního typu automobilu.

Na vestavěné GPS sází stále více světových automobilek.
Na vestavěné GPS sází stále více světových automobilek.

 

Přenosné navigace do auta vyjdou mnohem levněji

Není se čemu divit, že lidé nechtějí platit desetitisíce za něco, co si můžou pořídit za zlomek ceny. Ty nejlevnější přenosné navigace do auta totiž pořídíte již na hranici 2000 Kč. Od těchto modelů sice nemůžete očekávat kdovíjaké zázraky, ale pro běžnou jízdu bohatě postačí, takže obyčejný uživatel ani nemá potřebu investovat do navigace větší sumu peněz.

I u přenosných navigací najdete rozdíly – ať už samozřejmě v ceně, nebo třeba ve značce, designu či mapovém pokrytí. Kdo chce mít k dispozici mapy i zahraničních států, ten se musí porozhlédnout mezi dražšími modely – i tady se ale dají pořídit navigace do auta třeba za cenu okolo 3000 Kč. I takové kousky už vám ale mohou nabídnout pokrytí například pro 45 zemí Evropy.