Hledáte co nejjednodušší a nejlevnější možnost, jak se krátkodobě dostat k chybějícím penězům? I dnes jsou velmi oblíbené tzv. půjčky bez registru a to i přesto, že se pravidla pro jejich poskytování nedávno razantně změnila.
Půjčky bez registru byly takové, u nichž (obvykle) nebankovní společnosti uzavíraly smlouvy bez toho, aniž by si jakkoliv ověřovaly současný dluh svých klientů nebo předchozí historii splácení. Byly spojeny s vyšším rizikem pro poskytovatele půjčky a tedy i vyššími poplatky a další zátěží pro klienty. Leckdy však šlo o poslední možnost, jak si půjčit peníze na splacení narůstajících dluhů např. za energie či nájem.
Jak vypadají půjčky bez registru v současnosti
Nedávno schválená novela zákona o spotřebitelském úvěru však většinu těchto výhod značně zredukovala. Ve snaze o předcházení tzv. dluhové pasti u silně zadlužených osob nyní musí do registru nahlížet jakýkoliv poskytovatel půjček, který působí na trhu v ČR.
Dělají to tedy i ty společnosti, které na svých stránkách hlásají, že se bez čehokoliv podobného objedou. Půjčky bez registru jsou tedy pro žadatele „s vroubkem“ o něco méně dostupné než v minulosti
Zákon už ovšem nespecifikuje, do jaké míry je nutné k záznamům v registru přihlédnout. I dnes lze tedy narazit na velmi benevolentní poskytovatele půjček bez registru. Ovšem pozor, za svou vstřícnost si zpravidla nechají draze zaplatit zejména díky výši RPSN nebo ročního úroku. Pro osoby v exekuci či jinak znevýhodněné zájemce však často může jít opravdu o jediný možný způsob, jak se dostat k penězům na nutném výdaje.
Kdy vám mohou registry naopak pomoci
Nechcete, případně nemůžete doložit při žádosti o půjčku svůj příjem? Vezměte si na pomoc právě registry. Výpis z nich vám vydají i na poště a mnoha poskytovatelům půjček to jako důkaz o vaší solventnosti stačí. Najdete je pod heslem „půjčka bez doložení příjmů.“ Jde o ideální produkt pro podnikatele nebo ty, kteří část výplaty dostávají tzv. na ruku.