7 tipů na netradiční výlety po horách celého světa

Toužíte po náročných trecích ve velehorách? Nebo pro vás hory symbolizují především klid a pohodu, a adrenalinu může být méně? Nabízíme vám sedm tipů a inspirací na netradiční výlety do hor z celého světa!

 

Švýcarsko jinak

Řekněte Švýcarsko, a každému se vybaví Alpy a jejich vysoké štíty. Ale tím horské krásy této země nekončí. Za návštěvu rozhodě stojí i pohoří Jura, které může být ve srovnání s Alpami co do velikosti jen Popelkou, ale svojí skromnou malebností je prostě úchvatné. Navíc můžete skvělé výlety divočinou plnou salaší s výrobci sýrů kombinovat se zkoumáním dalšího symbolu Švýcarska – zde, na hranici s Francií leží srdce hodinářského průmyslu. Podívejte se například na to, jaké je aktuální počasí v lyžařských střediscích.

 

Barma: Trek zapomenutým rájem

Slovo „ráj“ je trochu klišé, ale jsou místa, na která platí, a Barma k nim nesporně patří. Kdo mohl vyzkoušet jednodenní výlet nebo několikadenní trek nad slavným jezerem Inle, nikdy na to nezapomene. Je to totiž zážitek pravého objevování, neboť se dostanete do vesnic horských národů, kde vás každý s radostí pozve dál. Uvidíte pravou, nefalšovanou a autentickou Asii – což je stále výjimečnější. Doporučujeme začít v městečku Kalaw a dojít až k jezeru, což trvá zhruba tři dny.

 

Divoká Patagonie

Udělejme výjimku: zatímco ostatní tipy jsou něčím neobvyklé, posílat vás do Patagonie moc originální není. Jenže kdo tam byl, ten vám potvrdí, že bez tohoto pohoří se v Argentině a Chile prostě žít nedá. Že zkrátka jednou za život musíte stanout tváří v tvář horstvům na samém „konci světa“ a prožít pocity cestovatelů do Latinské Ameriky. Harmonie, ve které místní žijí s horstvem i jinými živými tvory vás pohltí.

 

Gruzínské soutěsky

Děti ve škole se učí o starověkém reku Iásónovi, který jel do Kolchidy za Zlatým rounem. Nu a ta Kolchida ležela v dnešní Gruzii, nedoceněné zakavkazské zemi. Právě zda můžete snadno objevovat další z legendárních světových hor: Kavkaz. Netřeba zdůrazňovat, že to je zóna turisty neobjevená, zato však unikátní. Nabízí možnost vysokohorských treků, ale i poznávacích výletů za horaly. Anebo jen sedněte do autobusu a nechte se odvézt do nitra hor po slavné Ruské vojenské silnici.

Gruzínské hory jsou stále pro mnoho turistů neznámé. Jejich návštěva však stojí za to.
Gruzínské hory jsou stále pro mnoho turistů neznámé. Jejich návštěva však stojí za to.

Apalačské hory: z Washingtonu do kopců

Hory v USA nejsou jen ty Skalisté – znáte třeba ty Apalačské? Jsou nižší, méně známé, ale stejně fascinující. A navíc leží v oblasti, kde je vlastně turisté moc nečekají: poblíž východního pobřeží. Pokud tedy chcete spojit výlet do New Yorku či Washingtonu s výpravou do nečekaně romantické přírody, neváhejte. Navíc právě tudy se valily ty nejranější dějiny americké kolonizace, tedy i památek uvidíte habaděj!

 

Žluté hory: krása jak ze staročínských kreseb

Jak si představujete tajuplnou čínskou přírodu? Asi jako ty trochu kýčovité obrázky visící na stěnách čínských restaurací: tedy zubaté skály, na nich borovice zohýbané větry, to vše v mlze. Takové místo ale opravdu existuje – jmenuje se Žluté hory a patří k největším turistickým lákadlům této země. A pokud by vás tu snad zastihlo chladnější počasí, zahřát se můžete v některém z bezpočtu horkých pramenů.

Čína nejsou jen velkoměsta a památky. I Žluté hory stojí za návštěvu.
Čína nejsou jen velkoměsta a památky. I Žluté hory stojí za návštěvu.

 

Sajany: Za šamany do hlubin sibiřských hor

Ledaskdo tuší, že třeba takový Nepál je nádherný. Ale v této části světa leží i mnoho dalších fascinujících pohoří – co třeba Sajany? To jsou slavné hory na rusko-mongolské hranici nedaleko od Bajkalu. Kromě přírodních krás tu můžete obdivovat i buddhistické kláštery a třeba si v nich zameditovat. Případně investujte lahev vodky do konzultací s nějakým místním šamanem. Ale pozor, moc se mu neposmívejte, lidé tady na své „čaroděje“ nenechají dopustit!